Rachete cu iodură și minciuni subvenționate: Cum ne fură cerul mafia Antigrindină cu aviz de la balamuc!

0
169

Sau…Cum să transformi România într-un deșert, cu complicitatea Guvernului și binecuvântarea APM-ului, totul sub umbrela protectoare a unor foști ofițeri SRI cu pensii speciale.

Prahova fierbe: Fermierii  detectivi „scornesc” un nou „Memoriu-Bombă”

Țara arde, la propriu, iar Guvernul se preface că stinge focul cu… rachete antigrindină! Dar, surpriză, rachetele nu doar că nu alungă grindina, ci mai și gonesc ploaia, transformând lanurile verzi în stepă aridă. Fermierii din Prahova, sătui de atâta „binefacere”, au scos artileria grea: un memoriu incendiar, trimis direct Guvernului, Ministerului Agriculturii și Autorității Antigrindină (AASNACP), în care cer, nici mai mult, nici mai puțin, respectarea legii!

Adică, pe românește, fermierii întreabă dacă cineva s-a obosit să testeze, să omologheze și să evalueze tehnologia asta minune, înainte de a arunca cu milioane de euro pe rachete. Răspunsul, bineînțeles, este un mare „Nu!”, acompaniat de o tăcere asurzitoare din partea autorităților.

AASNACP – Autoritatea Națională pentru Acoperirea Secetelor și a Minciunilor (Cu sprijinul APM-ului, bineînțeles!)

În loc să răspundă la întrebările incomode ale fermierilor, AASNACP se ascunde după degetul „datelor personale” (GDPR, să trăiești!), refuzând să ofere informații publice. Adică, pe bune? Voi, ăștia care ați secat țara de ploaie, vă temeți de niște fermieri care vor să știe unde s-au dus banii lor? Vă e frică să nu se afle cum sifonați banii publici, cu complicitatea unor funcționari incompetenți de la APM, care dau avize pe bandă rulantă, fără să clipească?

Iodură de argint – Otrava subvenționată cu bani publici: Un cocktail Molotov pentru sol, apă și populație!

Dar stați, că asta nu e tot! Pe lângă faptul că ne fură ploaia, sistemul antigrindină ne mai și otrăvește cu iodură de argint, o substanță toxică recunoscută ca poluant periculos. Nicio monitorizare, nicio evaluare a riscului, nimic! Important e să tragem cu rachete, restul e cancan!

Fermierii cer disperați să li se pună la dispoziție studiile privind impactul iodurii de argint asupra mediului și sănătății populației. Vor să știe dacă apa pe care o beau, solul pe care cultivă și aerul pe care îl respiră sunt contaminate. Dar, bineînțeles, AASNACP tace mâlc. Probabil că așteaptă să vadă efectele pe termen lung, ca să poată da vina pe „schimbările climatice”.

Pensionari SRI și avize de la balamuc: Cum securitatea ne protejează de… ploaie!

Și ca tacâmul să fie complet, sistemul antigrindină este apărat cu vehemență de foști ofițeri SRI, cu pensii speciale și nostalgii securiste. Aceștia invocă „profesionalismul” foștilor lor colegi și susțin că sistemul antigrindină este vital pentru siguranța națională. Adică, pe românește, recunosc că jaful e orchestrat de o gașcă de securiști!

Nu e de mirare că sistemul antigrindină a fost lăsat să funcționeze nestingherit timp de atâția ani, chiar și în ciuda dovezilor clare că acesta provoacă secetă și inundații! Nu e de mirare că autoritățile au ignorat Bilanțul de Mediu și au refuzat să ofere informații fermierilor!

Concluzie: Tunurile cu rachete se indreaptă spre Rahova, nu spre nori!

Așadar, dragi români, nu mai stați cu mâinile în sân! E timpul să ne trezim și să cerem socoteală! E timpul să le arătăm acestor mafioți că nu mai suntem dispuși să tolerăm minciuna și jaful!

Fermierii din Prahova au dat startul revoltei, cu memoriul lor incendiar. Acum e rândul nostru să ne unim forțele și să cerem dreptate! Să cerem demisii imediate, anchete penale și tragerea la răspundere a tuturor vinovaților!

Hoții de ploaie trebuie să ajungă la pușcărie, nu la vreo emisiune TV unde să se victimizeze! Tunurile cu rachete nu se mai îndreaptă spre nori, ci spre Rahova!

N.R – Incisiv de Prahova va continua să investigheze acest caz și să dezvăluie toate mizeriile din sistemul antigrindină. Stați cu ochii pe noi! Vom reveni cu dezvăluiri incendiare și cu numele complicilor la acest jaf național! (Cristina T.).

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here