Scrisoarea „Prietenului Curții”: Sindicatul Diamantul demască lipsa de moralitate și dublul standard din Poliția Română

0
106

Un nou episod tensionat zguduie scena internă a Poliției Române, pe măsură ce Sindicatul Național al Polițiștilor și Personalului Contractual „Diamantul”, prin vocea președintelui Vitalie Josanu, a trimis o scrisoare de „Amicus Curiae” (Prieten al Curții) în dosarul agentului Valter Kovacs. Scrisoarea, destinată Curții de Apel Timișoara, unde cazul lui Kovacs va fi judecat pe 3 februarie 2026, nu este doar un demers juridic, ci și o acuzație frontală la adresa lipsei de autoritate morală și a dublului standard din cadrul Ministerului Afacerilor Interne (MAI) și al Inspectoratului General al Poliției Române (IGPR).

Abuz contra abuz: Principiul ignorat al dreptății

Demersul Sindicatului Diamantul este fundamentat pe un principiu de bază al justiției, așa cum a fost subliniat de Emil Pascut într-un articol anterior: „nu poți sancționa un abuz, făcând un abuz și mai mare”. Această maximă devine cheia de lectură a situației, sugerând că sancțiunile disciplinare aplicate agenților de poliție nu sunt doar disproporționate, ci și, în contextul mai larg, ipocrite.

Disparitatea sancțiunilor: Când sistemul incalcă legea mai grav

Vitalie Josanu ridică o întrebare esențială privind integritatea sistemului: „Ce legitimitate morală există să aplici o sancțiune disciplinară majoră unui agent de poliție care poate a încălcat legea și a provocat un prejudiciu minor Poliției Române, când structurile cu rol disciplinar din întregul MAI încalcă legea mult mai grav (…) cu caracter generalizat la nivelul întregii țări și continuat, din 2015?” Sindicatul critică, printre altele, lipsa audierilor corecte și lipsa pregătirii membrilor consiliilor de disciplină, practici care, conform Josanu, subminează însăși baza unui proces echitabil.

Înalți demnitari sub semnul intrebării: „Împuterniciți ilegal” și „protejați” de sistem

Critica sindicală nu se oprește la nivelul structurilor disciplinare, ci vizează direct persoane de la vârful ierarhiei MAI și IGPR, punând sub semnul întrebării autoritatea morală a acestora. Este adusă în discuție situația Doinei Dorobanțu, despre care Josanu afirmă că ar fi „împuternicită ilegal în funcția de secretar general adjunct, de cca opt ani de zile, evident cu sprijin politic”.

Mai mult, atenția este îndreptată către Iulian Ionică, actualul director al Direcției Control Intern din IGPR. Josanu dezvăluie că Ionică ar fi fost „protejat de sancțiune disciplinară când a fost prins conducând în trafic după ce a consumat alcool (în timpul serviciului), în condițiile stirea a fost prezentată în toata media centrală”, informație susținută și de „colegii de la Europol”. Acest incident, departe de a fi o simplă eroare, ar arăta o tendință sistemică de protejare a anumitor figuri, subminând credibilitatea controlului intern.

Scrisoarea de „Amicus Curiae” trimisă de Sindicatul Diamantul, deși poate fi considerată „târzie” de Josanu, reprezintă un strigăt de alarmă și un apel la Curtea de Apel Timișoara să ia în considerare „un motiv de ordine publică” care transcende cazul individual al lui Valter Kovacs. Miza este restabilirea încrederii în instituțiile de aplicare a legii și demonstrarea că justiția și moralitatea nu sunt concepte negociabile la niciun nivel al ierarhiei poliției. (Cristina T.).

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here