Politia Locala versus Marcel Vela

0
680

Domnule Ministru Vela ,
On-line, răspunzând cetățenilor ați adresat polițiștilor locali, acea categorie profesională aflată de 45 zile sub comanda operațională a ministerului pe care il gestionați , câteva expresii izvorâte probabil din „meandrele concretului ” în care afirmați că polițiștii locali au avut un comportament abuziv și nu au respectat ordonanțele militare în litera și spiritul acestora!
Domnule Ministru, ne așteptam la mulțumiri adresate pentru modul și maniera în care ne-am executat serviciul, fără plata SDSL-urilor, fără condiții speciale de muncă, fără statut special, unii fără normă de hrană, am stat 24/24 ore, 7/7 zile, alături de colegii din MAI, lucrând cot la cot!
Dacă dvs., vedeți doar abuzuri, noi vedem altceva, vedem că suntem mai mult decât „băieți destoinici”, vedem că îndeplinim sarcinile de serviciu în mod corect si onest și vedem că nu suntem cu nimic mai prejos decât colegii nostri !
Vă mulțumim Domnule’ Ministru Vela pentru „aprecieri ” și vă promitem că vom ramane aceeași oameni dedicați profesiei!, precizeaza Sindicatul Polițiștilor Locali Iași.
Nu stim ce abuzuri au comis politistii locali pe teritoriul Romaniei dar, putem spune cu certitudine ca aceste abuzuri nu s-au regaist la nivelul judetului Prahova si la nivelul Municipiului Ploiesti (si, asta nu datorita managementului „stralucitor” al Politiei Locale Ploiesti cu referire strict la nivelul Municipiului Ploiesti).
Ce putem declara cu certitudine este ca reprezentanti ai IPJ Prahova au prelucrat zilele trecute pe toti politistii locali despre competenta acestora si ca acestia trebuie sa isi desfasoare activitatea strict pe sarcinile trasate in Fisa Postului de la unitatile/serviciile si/sau compartmentele din care provin, subiect pe care o sa revenim intr-un articol separat. Nu putem decat sa apreciem modul de a gestiona aceasta situatie de criza impusa de pandemie de catre conducerea IPJ Prahova si de catre comisarul sef Cristian Manea, situatie gestionata cu mult „tact” si profesionalism). Sava N.

Articolul Politia Locala versus Marcel Vela apare prima dată în Ziarul Incisiv de Prahova.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here