Dragnea: Sunt disperaţi! Iohannis a încercat orice, campanii de presă, dosare, a cerut sprijin de milioane din afară

0
1012

Aflat în platoul Antena 3, liderul PSD Liviu Dragnea a continuat atacurile la adresa preşedintelui Klaus Iohannis şi a opozanţilor PSD, care au încercat să dea jos Guvernul Dăncilă prin moţiune de cenzură.

Preşedintele PSD Liviu Dragnea a afirmat joi seară, la Antena 3, că Opoziţia „şi-a arătat valoarea” la moţiunea de cenzură împotriva Guvernului Dăncilă şi a lansat acuzaţii dure la adresa preşedintelui Klaus Iohannis.

„Pentru că sunt proşti (nu au reuşit schimbarea Guvernului – n.r.). Oamenii ăştia sunt disperaţi. De a doua zi după alegeri, Iohannis, într-o stare de nervi nemaivăzută la el, a declarat că începe un război cu PSD şi cu mine. A încercat cu dl Tăriceanu, nu a reuşit. A încercat orice, campanii de presă, dosare de înaltă trădare, spunând mereu afară hrăniţi-ne cu sprijin, cu milioane. DIICOT s-a umflat puţin având date certe şi clare cum au venit milioane de euro în bitcoin ca să finanţeze lucruri ilegale şi a adormit. Dacă era ceva legat de PSD se ciocneau dubele între ele pe străzi. Cei care ţipă pentru transparenţă, da dar nu noi”, a declarat Dragnea, citat de Hotnews.ro.

Potrivit liderului PSD, la Bruxelles deja „era cert” că Guvernul Dăncilă va pica în urma moţiunii de cenzură depuse de Opoziţie.

„Doamna Dăncilă a fost întrebată, pică Guvernul? Se vehicula că va fi Corina Creţu, nu ştiu, i s-a promis, nu i s-a promis. Şi au ajuns la moţiunea de cenzură, au fost mai puţini decât cei care au semnat moţiunea. Au arătat valoarea lor. Nu numai cât de slabi sunt, cât de incoerenţi”, a precizat Dragnea.

În acelaşi timp, şeful social-democraţilor a susţinut că acum este o bătălie între preşedintele Klaus Iohannis şi fostul premier Dacian Cioloş.

Întrebat de Mihai Gâdea „al cui este Cioloş”, Dragnea a replicat: „Nu e al nostru, nu e al românilor, e al multinaţionalelor dar nu al românilor. Sunt oameni cărora li se face un traseu, trebuie să treci prin punctele astea. Sunt oameni ghidaţi în viaţă.”

„Am văzut o legătură frăţească între PNL şi Kovesi. Am văzut cum nişte europarlamentari români au votat împotriva interesului ţării lor. Mă uitam aşa cu tristeţe la dl Macron, povestea cu vestele galbene. Acolo nu a mai fost o intervenţie disproporţionată? Am auzit azi că s-ar fi exprimat Macron că ar fi şi nişte implicaţii străine în ce se întâmplă în Franţa. Nouă ni se spunea să nu mai vorbim de implicaţii străine, că avem noi o problemă, vrem să suprimăm democraţia”, a punctat Dragnea.( Ana Ion/ Epoch Times).

 

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here