Liderul PSD a avertizat că va face dezvăluiri după …”Congres”

0
1396

Liderul PSD a lăsat să se înţeleagă că celor ce s-au lansat în critici nu le face bine scandalul, a insinuat că acestora nu le pasă de partid şi a avertizat că va face dezvăluiri după Congres.

În condiţiile în care mai mulţi membri (până nu demult marcanţi) ai PSD s-au plâns că nu pot candida pentru funcţii de conducere în partid, liderul PSD, Liviu Dragnea, a susţinut, joi, că el nu are vreun cuvânt de spus în privinţa acceptării sau nu a candidaturilor. Dragnea a mai precizat că nemulţumiţii ar trebuit „să se gândească şi la partid” şi a lăsat să se înţeleagă că cei ce au fost vocali pe tema candidaturilor ar putea fi traşi la răspundere.

„Nu ştiu cât bine le face dumnealor acest scandal exagerat, dar cred că ar fi bine să se gândească şi la partidul pentru care zic că doresc să lupte şi să candideze”, le-a declarat Dragnea, citat de digi24.ro, jurnaliştilor.

Întrebat de ce sâmbătă, la congresul extraordinar, se organizează alegeri pentru vicepreşedinţi, preşedinte executiv, secretar general dar nu şi pentru funcţia sa, cea de preşedinte, Dragnea a susţinut că această decizie a aparţinut colegilor săi din Comitetul Executiv, care s-au opus.

Cât despre faptul că nume grele din partid, precum Nicolae Bănicioiu sau Ecaterina Andronescu, nu pot candida la congresul de sâmbătă, preşedintele PSD a răspuns: „Eu nu sunt sigur că nu pot candida. Mâine o să decidă Comitetul Executiv”. Pe de altă parte, liderul PSD a precizat că aceştia ar avea „o problemă că nu au reuşit să găsească susţinere la organizaţiile din care fac parte”.

Nu în ultimul rând, la fel cum a făcut şi după ce în spaţiul public a apărut informaţia că a participat la chermeze SRI, Dragnea a promis dezvăluiri post-factum, astăzi, vorbind despre candidaturi, liderul PSD a avertizat că va vorbi mai multe după congres.

„Eu m-am hotărât să vorbesc mai multe după congres, pentru că nu vreau să influenţez votul”, a declarat Dragnea.

Referindu-se la Ecaterina Andronescu, care şi-ar dori să candideze la o funcţie de conducere însă filiala din care face parte (cea condusă de Gabriela Firea) nu o susţine, şeful social-democraţilor a reamintit că „toate deciziile au fost luate împreună”. Cât despre faptul că şi deputatul Cătălin Rădulescu a criticat organizarea alegerilor, Dragnea a comentat ironic. „Nu vreau să-l comentez pe domnul Cătălin Rădulescu, nivelul este prea ridicat ca să comentez eu”.

Reamintim că atât Ecaterina Andronescu, cât şi Bănicioiu, Rădulescu şi Codrin Ştefănescu s-au arătat nemulţumiţi de modul în care s-a decis organizarea alegerilor în PSD, după reguli noi, impuse de Dragnea. Codrin Ştefănescu a mers până la a-şi exprima speranţa că presiunea presei şi a opiniei publice vor schimba deciziile conducerii PSD. (Dana B.).

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here